Dzwon „św. Józef”

W czasie II wojny światowej kościół w Kórniku został zajęty przez władze niemieckie na magazyn zboża.

Po ustąpieniu Niemców i odzyskaniu kościoła proboszczem został wybitny bibliofil i numizmatyk, ks. Edmund Majkowski […] Za księdza Majkowskiego odbyły się pierwsze remonty i nastąpiła elektryfikacja  – zawieszono nowe, elektryczne lampy. Za kolejnego gospodarza, księdza Mariana Szczerkowskiego (1905-1968, proboszcz od 1951 roku) prace ruszyły pełną parą. Naprawiono kolejno dachy, mury, okna, organy; w roku 1953 w dzwonnicach wstawiono kute bramy, w 1959 pojawiły się elektryczne grzejniki […]

(źródło: Kolegiata Kórnicka autorstwa Jacka Kowalskiego)

W książce Pana Jacka Kowalskiego przy opisie remontu kościoła w latach 60-tych nie znalazłem informacji na temat dzwonu „Św. Józef”, którego fundatorem był m.in. ksiądz Szczerkowski.

Zdjęcia zamieszczone poniżej wraz z krótkim opisem otrzymałem od Pana Szczepana (jednego z czytelników serwisu kornik.info).

Dzwon(y) z kościoła w Kórniku zostały zabrane przez Niemców w czasie II wojny. Ksiądz Marian Szczerkowski (na zdjęciu poniżej) wraz z parafianami ufundowali nowy dzwon.

fot.: autor nieznany

Napis na dzwonie:

PODZIĘKOWANIE ZA SZCZĘŚLIWE PRZETRWANIE WOJNY I OBOZÓW
Z PROŚBĄ O DALSZĄ OPIEKĘ , DZWON TEN UFUNDOWALI
KS. PROBOSZCZ MARIAN SZCZERKOWSKI I PARAFIANIE KÓRNIKA

ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA W R.P. 1965

fot.: autor nieznany

Dlaczego ksiądz Szczerkowski nazwał dzwon: Św. Józef? Ksiądz Marian był więźniem obozu w Dachau, więźniowie tego obozu (w dniu wyzwolenia w obozie było 856 kapłanów) cud ocalenia zawdzięczają wstawiennictwu św. Józefa http://www.swietyjozef.kalisz.pl/Dachau/2.html.

Dzwon „św. Józef” po dziś dzień bije w dzwonnicy kościelnej.

Ksiądz proboszcz Marian Szczerkowski spoczywa na cmentarzu w Kórniku. http://cmentarz.parafiawszystkich.pl/wyszukiwarka.php?s=1&r=16&m=1

Dodaj komentarz