Gościniec na Piaskach

Oficyna folwarczna zlokalizowana przy ul. Średzkiej, zwana później klasztorną, została zbudowana około połowy XVIII w. na przedmieściu Piaski, gdzie mieścił się gościniec pański Piaski służący do obsługi podróżnych przybywających drogą średzką.

Poniżej mapa z początku XIX wieku, w górnej części widoczne zabudowania Gościńca.

fot: Biblioteka Kórnicka PAN

Oficyna jest budowlą barokową, parterową, murowaną. Pierwotnie w budynku rozkład wnętrz był dwutraktowy z sienią na przestrzał. Budynek posiada dach mansardowy. Od frontu widnieje facjatka z wolutowym szczytem.

W 1857 r. w domu tym osadzono pierwsze trzy siostry miłosierdzia sprowadzone do Kórnika przez Celestynę Działyńską. Siostry prowadziły tu, do 1900 r., szpitalik, przytułek i ochronkę dla dzieci. Według informacji mieszkańców w domu tym straszyło – słychać było jęki i pukania.

Z uwagi na brak możliwości rozbudowy „klasztorku na Piaskach” zakupiono grunt „na Górce” i zbudowano „Nowy klasztorek”- obecnie funkcjonujące Zgromadzenie Zakonne Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

W momencie założenia Zakładu Badania Drzew i Lasu FZK i Ogrodów Kórnickich budynek przebudowano. W latach 30. XX wieku na parterze mieściły się biura ówczesnych Ogrodów Kórnickich, a piętro zamieszkiwał ich dyrektor.

Poniżej dwa zdjęcia oficyny od strony głównego wejścia.

fot: Instytut Dendrologii PAN w Kórniku
fot: Instytut Dendrologii PAN w Kórniku

Poniżej zdjęcie z roku 1961, fotografia wykonana na ulicy Średzkiej w kierunku miasta.

fot: Eugeniusz Linette

Kolejne zdjęcie przedstawia rycinę Bolesława Promińskiego wykonaną w 1979 roku (więcej na ten temat w osobnym wpisie).

rys.: Bolesław Promiński

Zdjęcie poniżej prezentuje aktualny wygląd dawnego Gościńca Piaski.

fot: JM

Dodaj komentarz