Harcerska Orkiestra Dęta

Harcerska Orkiestra Dęta powstała przy 4 Kórnickiej Drużynie Harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego w latach 20-tych XX wieku. Jest jedną z najstarszych orkiestr harcerskich w Polsce. Pierwszymi kapelmistrzami byli Franciszek Przewoźniak i Bronisław Musiałkiewicz. W 1958 roku, dzięki staraniom dh. Bronisława Walkowiaka oraz hm. Wojciecha Waszaka, orkiestrę reaktywowano. Kapelmistrzem został dh. Mirosław Szyc.

opracowane na podstawie: Aktywny Kórnik, Janina Przybylska i Łukasz Grzegorowski

Pierwsze i chyba najciekawsze zdjęcie przedstawia Orkiestrę podczas jednej z prób. Dokładna data wykonania zdjęcia nie jest znana, prawdopodobnie są to lata 1959-1961.

Na zdjęciu:

  1. Wojciech Waszak
  2. Adam Przybył
  3. Lechosław Przybylski
  4. Ryszard Buse
  5. Andrzej Antkowiak
  6. Stefan Rzepecki
  7. Andrzej Kozłowski
  8. Zdzisław Śniegocki
  9. Andrzej Rozmiarek
  10. Roman Przysiecki
  11. Bronisław Walkowiak
  12. Tomasz Muszyński
  13. Jan Biskupiński
  14. Jan Stężyński
  15. Mirosław Pawłowicz
  16. Kazimierz Taciak
  17. Zdzisław Grześkowiak
  18. Mirosław Szyc – kapelmistrz – syn Stanisława Schutza (Szyca)

Zdjęcie zostało wykonane z miejsca, w którym obecnie znajduje się dom Państwa Koperskich: http://bit.ly/1aubbLo (Skrzyżowanie ulicy Strzeleckiej i ul. Działyńskich). Dom widoczny na zdjęciu należy do Państwa Przybyłów.

Dawniej w miejscu tym znajdował się wał, a w nim strzelnica Bractwa Kurkowego (stąd pochodzi nazwa ulicy Strzeleckiej). Odcinek wału, który jest widoczny na zdjęciu stanowi jego zakończenie. Za plecami Mirka Szyca widoczny jest kulochwyt, czyli wyższa część wału. Strzelnica sięga czasów przedwojennych, ciągnęła się aż od ulicy 20 października, gdzie znajdowało się wejście.

W latach 60-tych ze strzelnicy korzystało Liceum Ogólnokształcące, odbywały się tam lekcje PW (przysposobienie wojenne). Popołudniami i w wakacje wał stanowił centrum rozrywki dla dzieci, odbywały się tu gry w palanta, zabawy w chowanego, itd.

Na początku lat 60-tych wał został zniwelowany.

Drugie zdjęcie pochodzi z tej samej próby, orkiestra stoi przy przeciwległej ścianie wału. Na drugim planie zaczątki ulicy Wróblewskiego, w oddali ulica Młyńska.

fot:. Jan Biskupski.

Serdeczne podziękowania dla Piotra Modrowskiego za udostępnienie fotografii.

Na zdjęciu powyżej, oprócz osób wymienionych wcześniej, można odnaleźć jedną charakterystyczną postać – to Franciszek Steźmetz, tzw. prawa ręka drużynowego Bronisława Walkowiaka w sprawach gospodarczych drużyny – orkiestry. Dodatkowo na zdjęciu udało się rozpoznać Pana Maciej i Pana Franciszka Nowaka (chłopcy stojący na ścianie wału)

Poniżej zdjęcie wykonane prawdopodobnie podczas pochodu z okazji 1 maja w latach 70-tych (?). Na zdjęciu orkiestra prowadzona przez Mirosława Szyca. Zdjęcie wykonane na rynku w Kórniku. Z prawej strony zdjęcia widoczny dom Państwa Remszlów. Na jego miejscu stoi obecnie nowa kamienica.

Poniżej zdjęcie z imprezy o nazwie Dzień Sportu. Orkiestra Mirka Szyca maszeruje ulicą Poznańską http://bit.ly/1JawUDk

Kolejne zdjęcie prezentuje orkiestrę z lat 80-tych. Kapelmistrzem był już wtedy Pan Jacek Kozłowski.

Poniżej Orkiestra Harcerska w 1993 roku podczas święta 3 maja prowadzona przez obecnego kapelmistrza Jacka Kozłowskiego.

Kolejne zdjęcie orkiestry pochodzi z 1995 roku, zrobione zostało podczas obchodów 600-lecia lokacji Bnina.

Zespół pod dyrekcją dh. Jacka Kozłowskiego liczy obecnie 35 instrumentalistów i występuje podczas przeglądów, konkursów, wydarzeń kulturalnych, kościelnych i patriotycznych. Członkowie orkiestry byli także inicjatorami i organizatorami Panoram Hejnałów Ratuszowych oraz Ogólnopolskich Przeglądów Hejnałów i Intrad Maryjnych.

Serdeczne podziękowanie dla Pana Jacka Kozłowskiego za konsultacje w sprawie fotografii

Serdeczne podziękowanie dla Panów Franciszka Nowaka, Macieja Nowaka, Piotra Miary i Marcina Ćwikły za współpracę przy realizacji tego wpisu.

Dodaj komentarz