Jarmark
Kórnik w okresie międzywojennym należał do małych miasteczek wielkopolskich i liczył około 2400 mieszkańców. Głównym ich źródłem utrzymania był handel, rzemiosło i rolnictwo.
W wymienionym wyżej okresie urządzano tzw. targi małe (zwykle co tydzień), które odbywały się w czwartek każdego tygodnia. Tradycja targów czwartkowych przetrwała do dnia dzisiejszego. O okresie od 1 kwietnia do 30 września rozpoczynały się one o godzinie 7.00, a od 1 października do 31 marca – o godzinie 8.00. Kończyły się zawsze o godzinie 12.00.
Kórnik słynął również z targów wielkich, zwanych jarmarkami. W ciągu roku można było urządzić 6 takich jarmarków. Dni ich odbywania podawano do wiadomości z wyprzedzeniem w czasopismach najbardziej poczytnych w Kórniku i okolicy. Jarmark trwał od 7.00 do 15.00.
W czasie targów małych można było sprzedawać: ziemiopłody, zwierzęta domowe z wyłączeniem koni, krów, wołów, artykuły żywnościowe, naczynia, narzędzia gospodarcze, rolnicze oraz przedmioty, których wytworem zajmowała się okoliczna ludność. Jako miejsca targowe na targach i jarmarkach wyznaczone były:
- Rynek – część wschodnia (obecnie parking), gdzie z wozów sprzedawano zboże, ziemniaki oraz wszelkie inne ziemiopłody (słomę, siano, paszę bydlęcą, itd)
- Rynek – część środkowa (między ratuszem a plantami)
- na straganach, zwanych wówczas jatkami, sprzedawano: ziemniaki, kapustę, jarzyny, owoce oraz ryby świeże i wędzone – na stronie południowej placu
- pieczywo, wyroby cukiernicze, inne artykuły żywnościowe oraz mięso i jego przetwory – strona zachodnia obok plant
- mleko, masło, sery, jaja, drób, dziczyznę – strona wschodnia obok ratusza.
- „towary krótkie, łokciowe i bławaty”, czapki, kapelusze, odzież i wyroby kuśnierskie – strona północna
- obuwie, wyroby skórzane, żelazne, zabawkarskie, porcelanę, sprzęty kuchenne – prawa strona plantów w kierunku Poznania
- wyroby bednarskie, koszykarskie, kołodziejskie, stolarskie, szczotkarskie, garncarskie i powroźnicze – lewa strona plant w kierunku Poznania
- Rynek – część zachodnia: konie
- Targowisko zwierzęce (dzisiaj Plac Powstańców Wielkopolskich): bydło rogate, cielęta
- Targowisko zwierzęce – plac przy ulicy Poznańskiej (dzisiaj skwer): świnie, kozy i owce
Opracowano na podstawie Regulaminu Jarmarków i Regulaminu Targów Małych dla miasta Kórnika.
January Wybieralski
Poniżej zestaw 3 doskonałych fotografii z 18 marca 1926 roku obrazujący Targi wielkie (jarmark) w Kórniku. Sprawdziłem datę wg wzoru wiecznego kalendarza i okazuje się, że 18 marca 1926 roku to faktycznie czwartek.
Na zdjęciu powyżej widoczne są również lokale handlowo-usługowe mieszczące się w ratuszu
- sklep „Zgoda” – artykuły kolonialne
- zakład fryzjerski Pana Majchrzyckiego
Na fotografii zauważyć można także dumnie prezentujący się Hotel Victoria.
Poniżej kilka powiększeń
Serdeczne podziękowania dla Marina Ćwikły za obróbkę graficzną zdjęć
W czasopiśmie „Ilustracja Polska” z 1931 roku(nr 53) pojawiło się również ciekawe opowiadanie dla młodzieży napisane przez Józefa Tumidajskiego pt. Murzynka z Kórnika traktujące o kórnickim jarmarku. Treść opowiadania dostępna poniżej.
Murzynka z Kórnika – Józef Tumidajski
Jarmarki w Kórniku w latach 90-tych wyglądały mniej więcej tak
Targ odbywał się tylko na wybrukowanym placu przez ratuszem. Na stoiskach oprócz produktów spożywczych można było kupić, buty, kasety, elektronikę, gadżety, zegarki, galanterię skórzaną, odzież.
Targowisko pod koniec lat 90-tych zostało przeniesione na plac przy ulicy Wojska Polskiego.
Pojawiła się jednak niedawno koncepcja przywrócenia rynkowi dawnej funkcji. Polecam link https://www.facebook.com/Korniczanin/posts/693812997397083