Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

W dniach 29 i 30 kwietnia br. nasza Parafia przeżywa niezwykłą rocznicę. W dniach tych bowiem mija 40 lat od Nawiedzenia Parafii Wszystkich Świętych w Kórniku przez wierną kopię Jasnogórskiego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Idea Nawiedzenia polskich parafii przez kopię Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej jest nierozerwalnie związana z osobą Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To on właśnie, w ostatnim miejscu swojego internowania ułożył plan Nawiedzenia wszystkich polskich parafii.

Wykonania najwierniejszej kopii Obrazu Jasnogórskiego podjął się profesor Leonard Torwirt. Sporządzony przez niego obraz został poświęcony w Watykanie przez Ojca Świętego Piusa XII, a następnie przewieziony do Polski, gdzie w dniu 07.09.1957 roku rozpoczął swoją długoletnią i niezwykłą peregrynację po Polsce.

Obraz nawiedził najpierw Archidiecezję Warszawską, a następnie diecezje na terenach wschodnich, północnych i zachodnich naszego kraju, budząc entuzjazm religijny i umacniając wiarę wśród ludzi.

Ponieważ Nawiedzenie było solą w oczach komunistów, robili oni wszystko aby zdyskredytować peregrynację. W roku 1966 r. Obraz był dwukrotnie zatrzymywany przez milicję. Najpierw w dniu 20.06.1966 r. Obraz zatrzymany został w drodze z Fromborka do Warszawy i przewieziony pod milicyjną eskortą do katedry warszawskiej, gdzie pozostał przez kolejne 10 dni. Następnie Obraz aresztowany został w dniu 10.9.1966 r. na Górnym Śląsku i przewieziony na Jasną Górę, gdzie został uwięziony na długie 6 lat.

Pomimo uwięzienia Obrazu, Nawiedzenie nie zostało wstrzymane nawet na jeden dzień. Po kraju rozpoczęła się, powodując poruszenie wielotysięcznych rzesz wiernych, peregrynacja pustych, przyozdobionych kwiatami ram.

W czerwcu 1972 roku, dzięki staraniom m.in. księdza Józefa Wójcika, udało się zmylić czujność milicji i wywieźć Obraz z Jasnej Góry.
Po Nawiedzeniu kolejnych diecezji przyszła kolej na Archidiecezję Poznańską. Powołany został Komitet Nawiedzenia, którego zadaniem było przede wszystkim ustalenie trasy Obrazu. Nawiedzenie w naszej archidiecezji rozpoczęło się 7.11.1976 r.

W dniach 29-30 kwietnia 1977 roku przyszła kolej na parafie w Bninie i w Kórniku. Już od wielu tygodni parafia nasza przygotowywała się do Nawiedzenia. Proboszczem w Kórniku był wówczas ks. Ignacy Neumam, a wikariuszami ks. Edmund Ławniczak i ks. Aleksy Mercik.

Miasto zostało wspaniale udekorowane girlandami, obrazami, lampkami i napisami religijnymi. Udekorowana została również cała trasa przejazdu Obrazu, aż do granic parafii. Oczywiście nie próżnowała również ówczesna władza. Ponieważ tak się złożyło, że Nawiedzenie wypadło w naszej parafii tuż przed 1-szym Maja, komuniści zarządzili, aby dekorować Kórnik jak największą ilością czerwieni! Kontrast między dekoracjami z okazji Nawiedzenia, a urzędowymi był czasami naprawdę szokujący. Tu Kościół i Matka Boża, tam PZPR i Lenin!

Przygotowania do Nawiedzenia trwały również w sferze duchowej. Przez cały tydzień poprzedzający Nawiedzenie trwały w naszym kościele parafialnym Rekolekcje Maryjne, które głosili dwaj misjonarze ze Zgromadzenia św. Rodziny. Rekolekcje odbyły się przy nadzwyczaj licznym udziale wiernych.

Dzień wcześniej Nawiedzenie przeżywała parafia w Bninie, do którego Obraz przybył z Koszut. Ponieważ nie było jeszcze wówczas asfaltu na ul. Parkowej, Obraz w drodze do Bnina przejechał w licznej asyście przez ul. Średzką, pl. Niepodległości i ul. Zamkową.

Poniżej zdjęcie z Nawiedzenia w Bninie w dniu 28.07.1977

Następnego dnia, tj. 29.04.1077 r. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przybył do naszej parafii około godziny 18:30. Na powitanie Obrazu przyjechał z Poznania ks. bp Marian Przykucki, ówczesny sufragan poznański. Obraz został przeniesiony na ramionach strażaków na specjalne zbudowane podium przed kościołem, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie Matki Bożej przez duchowieństwo i przedstawicieli ludzi świeckich, w tym także przez dzieci i młodzież. Przemówił także krótko ks. bp Przykucki, zachęcając do wytrwania w wierze i do przeciwstawienia się ateizmowi.

Następnie Obraz przeniesiony został do kościoła, gdzie umieszczono go na specjalnie zbudowanym tronie. Przy Obrazie zaciągnęli wartę strażacy. Mszy św. przewodniczył ks. bp Przykucki, który wygłosił wspaniałe kazanie. Po Mszy św. rozpoczęły się czuwania poszczególnych grup z terenu naszej parafii. O północy rozpoczęła się pasterka maryjna, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prob. Neumanna oraz z udziałem kapłanów pochodzących i niegdyś pracujących w naszej parafii. Po pasterce trwały dalej czuwania poszczególnych stanów. O szóstej rano odśpiewano Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Cały dzień kościół był pełen ludzi.

Pożegnanie Obrazu rozpoczęło się 30.04.1977 r. o godzinie 16:00. Mszy św. pożegnalnej przewodniczył ks. prałat Władysław Pawelczak z Poznania, a kazanie wygłosił jeden z misjonarzy ze Zgromadzenia Św. Rodziny. Następnie strażacy wynieśli Obraz do specjalnego samochodu-kaplicy na dalszy etap Nawiedzenia, do parafii w Krerowie.

Źródło: Miesięcznik Parafialny nr 12/60, kwiecień 2002

Poniżej zdjęcia pamiątek z Nawiedzenia, być może ktoś z Państwa znajdzie siebie na fotografii

Podziękowania za zdjęcia dla:

  • Pana Władysława Chałupki
  • Pana Adama Podolaka
  • Pani Elżbiety Szubert
  • Pana Łukasza Grzegorowskiego
  • Pani Kazimiery Nowak

1 Komentarzy

  1. To były czasy, Nysy, Romety, Duże Fiaty, ludzie potrafiący się zorganizować w imię wyższego celu…
    Świetne zdjęcia, maszyna czasu.

Dodaj komentarz