Probostwo w Bninie

Budynek probostwa został wybudowany w latach 1906 – 1908 za rządów ks. Stanisława Okoniewskiego. Miejsce na jego lokalizację – inne niż dawne probostwo – wybrał proboszcz. Usytuowano go w miejscu, gdzie stał stary chlew, po wschodniej stronie kościoła, blisko jeziora. Rysunki i plany nowego probostwa sporządził poznański architekt – Roger Sławski, zaś budowę przeprowadził Antoni Ruczyński z Kórnika (budowniczy m.in. ratusza w Kórniku). Bryła probostwa przypominała mały pałac. Na parterze znajdował się hol, kancelaria, biblioteka z salonem, jadalnia, pomieszczenie z windą, pokój gościnnym, sypialnia z łazienką. W piwnicy umieszczono kuchnię, z której posiłki do jadalni dostarczano windą. W maju 1929 roku podjęto decyzję o dobudowaniu tarasu od strony Jeziora Bnińskiego.

W 1942 roku budynek probostwa został zajęty na rzecz Bund Deutscher Mädel (pol. Związek Niemieckich Dziewcząt – sekcja żeńska nazistowskiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend.). Po zakończeniu działań wojennych, w latach 1945 – 1966 z nakazu władz państwowych, mieściło się tu przedszkole.

Poniżej dwa zdjęcia probostwa z lat 1920-1930

fot.: Biblioteka Kórnicka PAN
fot.: fotopolska.eu

Poniżej zdjęcia probostwa wykonane z drugiego brzegu jeziora. W tle kościół pw. Świętego Wojciecha.

fot.: Z dziejów Kórnika i Bnina
fot.: Biblioteka Kórnicka PAN

Poniżej zdjęcie z 1932 roku wykonane z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia kapłaństwa audytora Roty Rzymskiej i rektora kościoła polskiego w Rzymie ks. Stanisława Janasika. Na zdjęciu widoczne probostwo od strony tarasu.

fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Osoby rozpoznane na zdjęciu: ks. Stanisław Janasik (1), sufragan poznański ks. biskup Walenty Dymek (2), ks. prałat Józef Kłos (3), ks. prałat Zakrzewski (4), regens seminarium w Poznaniu ks. prałat Kazimierz Rolewski (5).

Poniżej zdjęcie probostwa wykonane z wieży kościoła pw. Św. Wojciecha.

Po drugiej stronie jeziora widoczny początek wsi Biernatki, w prawym rogu zdjęcia wiatrak Pana Bukowskiego. Na zdjęciu widać także dużą stodołę Pana Karalusa (przy drodze na Dębiec).

Kolejne zdjęcia zostały wykonane w 1994 roku. Prezentują probostwo przed remontem.

fot.: autor nieznany

Ostatnie dwie fotografie prezentują budynek probostwa w obecnym stanie.

fot. Michał Kurc
fot.:Weronika Jakubowska

Tekst opracowano na podstawie: Z dziejów Kórnika i Bnina

Dodaj komentarz