Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – potocznie Boże Ciało – uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego […]
Ołtarze na Boże Ciało stanowią niewątpliwie jeden z nieodłącznych elementów tej uroczystości. W trakcie procesji wierni zatrzymują się przy nich, a księża odczytują fragmenty Ewangelii. Cztery Ołtarze symbolizują cztery Ewangelie, a ponadto cztery strony świata, gdzie należy głosić Chrystusa.
źródo: Wikipedia
Poniżej kilka ujęć z Uroczystości obchodzonych w Kórniku.
Czasy przedwojenne
Na pierwszych zdjęciach możemy zapoznać się z dawną lokalizacją jednego z czterech ołtarzy. Znajdował się on na fasadzie Banku Ludowego w Kórniku (obecnie Bank Spółdzielczy w Kórniku). Jest to rok 1937.
Ołtarz prezentowany na zdjęciach jest tak starannie i bogato ustrojony, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż to właśnie przy nim była odprawiana Msza Święta.
fot.: autor nieznany
Zdjęcie poniżej pochodzi również z tej samej procesji w 1937 roku. Na fotografii możemy zapoznać się dokładnie z elementami ołtarza oraz dekoracjami.
Czy ktoś rozpoznaje dziewczynkę stojącą z lewej strony ołtarza?
fot.: autor nieznany
Na kolejnym zdjęciu widzimy księdza modlącego się przy ołtarzu. Wg mnie jest to ks. Szczepan Janasik – wieloletni proboszcze parafii w Bninie.
fot.: autor nieznany
Dlaczego jednak ks. Janasik przewodniczył wówczas procesji, a nie ksiądz proboszcz Matuszek? Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w Tygodniku Parafialnym z 23 maja 1937 roku.
Przede wszystkim w gazetce kościelnej możemy zapoznać się z ówczesnym kalendarzem liturgicznym na najbliższy okres. Dowiadujemy się, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadała wówczas na 27 maja. Mamy również plan całej Uroczystości, z której wynika, że tradycją było łączenie się parafii Bnin i Kórnik„celem wspólnego uczczenia Zbawiciela Utajonego”.
W związku ze wspólnie obchodzoną Uroczystością przez obie parafie być może role przy ołtarzach były zatem podzielone?
Kolejne zdjęcie wykonane zostało prawdopodobnie z balkonu / okna budynku znajdującego się na Rynku w Kórniku pod numerem Plac Niepodległości 46 (obecnie Loft46). Aktualnie znajduje się tu parking.
Procesja wraca do Kościoła lub „odprowadza bnińskich uczestników aż do zamku”.
W tle budynek mieszczący się pod adresem Plac Niepodległości 6. Obecnie znajduje się się tu Wydział Inwestycji Gminy Kórnik. Z prawej strony za drzewami Ratusz.
fot.: autor nieznany
Poniżej jeszcze jedno zdjęcie ołtarza na fasadzie Banku, ale wykonane w innym roku niż 1937.
fot.: autor nieznany
Zdjęcia powyżej skłoniły do refleksji nad lokalizacją wszystkich ołtarzy w okresie przedwojennym. Podobno jeden stał na ulicy Wojska Polskiego (dawniej Strzelecka), bliżej ulicy Średzkiej, co się pokrywa z opisem przebiegu procesji zamieszczonym w Tygodniku Parafialnym.
fot.: autor nieznany
Gdzie w takim razie stały pozostałe ołtarze?
Zapraszam do dyskusji
Czasy powojenne
Pierwsze zdjęcia zostało wykonane około 1960 roku. Kórnicki Rynek jest jeszcze cały wybrukowany, możemy też zauważyć stację benzynową stojącą na środku obecnego Placu Niepodległości. Dom Państwa Majewskich tradycyjnie przepięknie ubrany.
fot.: autor nieznany
W prawej części zdjęcia zauważyć można osoby niosące feretrony. Niestety nie widać przedstawionych wizerunków na obrazach. Być może ktoś z Państwa pamięta jakie obrazy świętych a może Matki Bożej były niesione podczas procesji Bożego Ciała?
fot.: autor nieznany
Na kolejnym zdjęciu z tego samego okresu, a być może nawet z tej samej Uroczystości, widzimy procesję na wysokości obecnego budynku Restauracji Biała Dama. Niegdyś w tym miejscu stały domu mieszczańskie, o których pisałem w osobnym artykule.
fot.: autor nieznany
Na kolejnych zdjęciach Procesja Bożego Ciała w latach późniejszych (lata 70. i 80.)
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany
Na kolejnych zdjęciach możemy zobaczyć dawne ołtarze stawiane na trasie Procesji.
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany
źródło: Agnieszka Jaskuła
źródło: Agnieszka Jaskuła
W 2018 i 2019 roku na budynku mieszczącym się pod adresem Plac Niepodległości 33 został wywieszony wielki banner z wizerunkiem Jezusa Chrystusa.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności