Ratusz w Bninie

Ratusz w Bninie zbudowano w 1777 r. Ufundowany został przez Teofilę Szołdrską-Potulicką, wybitną właścicielkę Kórnika i Bnina.  To barokowa, piętrowa budowla, przykryta mansardowym dachem z wysoką wieżą zakończoną iglicą, na której widnieje „Ogończyk” – herb rodu Działyńskich.

Najstarsze wizerunki ratusza w Bninie jakimi dysponję pochodzą z kartek pocztowych. Pierwszy rysunek przedstawia widok ratusza od strony Hotelu Nowak, parząc w kierunku Kórnika http://bit.ly/1D7I4Ka

fot.: autor nieznany

Na obrazku charakterystyczna jest pompa, widoczna również na zdjęciu w dalszej części wpisu oraz „budka”(?) z lewej strony wejścia do ratusza. W tle zabudowa pierzei rynku zupełnie inna niż obecnie. Data wykonania kartki pocztowej nie jest znana, jednak powstała ona nie wcześniej niż 1877. W tym właśnie roku zamontowano na ratuszu zegar, wyprodukowany przez niemiecką firmę Weiss.

fot.: autor nieznany

Drugi wizerunek ratusza jest prawdopodobnie z tego samego okresu i również z kartki pocztowej.

fot.: autor nieznany

Na zdjęciu również widoczna pompa, budka przy wejściu, domy w tle w podobnym stylu co na wizerunku powyżej.

fot.: autor nieznany

Posiadam również zdjęcie pochodzące z bardzo starej kartki pocztowej (data nieznana), wykonane z tego samego miejsca. Na zdjęciu widocznych jest wiele elementów pasujących do rysunków powyżej.

fot.: autor nieznany

Kolejne zdjęcia ratusza w Bninie, które chciałbym zaprezentować pochodzi sprzed II wojny. Dokładna data wykonania zdjęcia nie jest znana, natomiast z uwagi na domy widoczne na fotografii, z pewnością została ona wykonana przed rokiem 1911. Najciekawszym elementem na zdjęciu jest widoczna w lewej części zdjęcia wieża nieistniejącego już Kościoła pw. Świętego Wojciecha

fot.: autor nieznany

Drugim ciekawym elementem są domy widoczne z prawej strony ratusza. Oba widoczne budynki już nie istnieją. W miejscu pierwszego jest kamienica, w której obecnie mieści się Lewiatan, a kiedyś Hotel Nowak (dom narożnikowy). Drugi dom to zupełnie nowa budowla. http://bit.ly/1HTXmTP

Kolejna ciekawa fotografia wykonana została z wieży wspomnianego wcześniej kościoła.

fot.: autor nieznany

Na zdjęciu widoczny jest m.in. hotel prowadzony przez W. Nowaka, szkoła podstawowa oraz ulica Jeziorna. Przed bydynkiem narożnikowym stoi prawdopodobnie rusztowanie, a sama kamienica wyróżnia sie świeżością na tle innych domów. Można wnioskować, że budynek jest właśnie na ukończeniu realizacji, możliwe zatem, że jest to rok 1911.

Ciekawym elementem na zdjęciu jest górka usypana z lewej strony ratusza. Być może są to kamienie do wybrukowania rynku, chodnika lub materiały przeznaczone do budowy kamiennicy znadującej się obecnie pod adresem Rynek 8 (mieści się w niej Restauracja Wielkie Nieba). Na zdjęciu można dostrzec, że dom ten jest w trakcie budowy.

Na środku rynku stoi wspomniana wyżej pompa, po której obecnie nie ma śladu. Na zdjęciu można również podziwiać starą zabudowę ulicy Cmentarnej.

Kolejne zdjęcie zostało wykonane nieco później, również z wieży kościelnej. Na zdjęciu widać chodnik z lampami obok Hotelu Nowak, a budynek przy ulicy Rynek 8 jest już zbudowany. Warto zauważyć, że domy znajdujące się wzdłóż prawej strony rynku są wybudowane w podobnym stylu – zupełnie inaczej niż obecnie.

fot.: autor nieznany

Kolejne zdjęcie zostało wykonane z narożnika ulicy Jeziornej. Na zdjęciu z lewej strony widoczny dom, który do tej pory istnieje. http://bit.ly/1bEYmOv. Data wykonania zdjęcia nieznana.

fot.: autor nieznany

Poniżej przepiękne zdjęcie ratusza z 1934 roku.

fot.: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Kolejne zdjęcie, widok od strony ulicy Kościelnej, zostało wykonane w latach 1960-1970.

fot.: autor nieznany

W 1968 roku ratusz w Bninie przeszedł jeden z wielu remontów, które miały miejsce na przestrzeni lat. Na zdjęciu poniżej Komisja odbioru robót we wrześniu 1968 roku.

fot.: autor nieznany

Z dokumentów odnalezionych w wieży ratuszowej dowiadujemy się, iż we wrześniu 1987 roku przez Bnin przeszedł huragan wyrządzając znaczne szkody. Ucierpiała szczególnie wieża ratuszowa. Być może zdjęcie poniżej przedstawia skutki niszczycielskiego wiatru (zdjęcie z lat 80-tych XX w.).

fot.: autor nieznany

Ze względu na specyfikę robót w obiekcie zabytkowym, trudno było znależć wykonawców do naprawy szkód. Ostatecznie prac remontowych podjął się mistrz ciesielski Edward Przybysz z woj. Toruńskiego.

Zdjęcie poniżej pochodzi z maja 1995 roku i prezentuje ratusz „ustrojony” z okazji 600-lecia lokacji Bnina.

fot.: autor nieznany

Poniżej kilka zdjęć z lat 90-tych

Dnia 10.09.2007 roku ogłoszono przetarg na „Opracowanie projektu budowlanego oraz wykonawczego remontu i modernizacji ratusza w Korniku-Bninie przy ul. Rynek 1„. Najlepszą ofertę złożyło Architektoniczne Biuro Projektowe Stefan Wojciechowski, ul. Kuśnierska 2, 62-035 Kórnik.

Rok później w kolejnym przetargu dotyczącym już samego wykonania remontu podano następujący zakres prac:

[..] rozbiórka częściowa ścian i murowanie nowych ścian, wybicie okien na parterze, wprowadzenie w miejscu okna nowych drzwi wejściowych, wymianę okien, remont posadzek i sufitów, skucie i wykonanie nowych tynków, wykonanie sufitów podwieszanych, malowanie, wykonanie izolacji pionowej i poziomej, osuszenie muru, częściową wymianę lub wzmocnienie (np. przez nadbitki) elementów drewnianych konstrukcji stropów, poddasza, dachu i wieży; wypełnienie przestrzeni stropów materiałem izolacyjnym; oczyszczenie, odrobaczenie, odgrzybienie i zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji drewnianej; wymianę dachówki, łat i kontrłat, obróbkę blacharską oraz wymianę rynien, wzmocnienie spękanych ścian ściągami stalowymi, naprawę pękniętych nadproży, wzmocnienie sklepienia piwnicy, wykonanie przeszklenia sufitu w części wieży, rozebranie starych i wykonanie nowych schodów. Wbudowanie żelbetowego szybu dźwigowego wraz z fundamentem i izolacją. Ułożenie drenażu opaskowego i przyłącza kanalizacji deszczowej. Zagospodarowanie terenu wokół budynku – ułożenie kostki granitowej regularnej.

Instalacje: elektryczne w tym oświetleniowe, wod-kan, c.o., gazowa, kotłowni, okablowania strukturalnego, alarmowa, sygnalizacji pożaru i klimatyzacji […]

W maju 2010 roku ruszyły prace modernizacyjne.

fot.: Łukasz Grzegorowski

Poniżej relacja z gazety Kórniczanin dotycząca poczatków tego wyjątkowego remontu.

źródło: Kórniczanin

Podczas pierwszej fazy remontu okazało się, że belki konstrukcyjne więźby dachowej są w gorszym stanie niż pierwotnie zakładał to projekt techniczny remontu i modernizacji budynku. W związku z tym pojawiła się konieczność rozebrania niemal całej konstrukcji dachowej.

fot.: Łukasz Grzegorowski

Po ściągnięciu kopuły, w kuli zamieszczonej na samym szczycie wieży znaleziono kilka dokumentów m.in jeden z 1924 roku. Poniżej kolejna relacja z Kórniczanina.

źródło: Kórniczanin

Poniżej dodatkowe zdjęcia remontu ratusza.

Koszty inwestycji okazały się większe, niż zakładano i wyniosły ok. 2,5 mln zł.

Odnowiony ratusz w Bninie prezentuje się nadzwyczaj okazale.

fot.: JM

Ostatni wizerunek ratusza w Bninie, jeszcze sprzed remontu, który chciałbym zaprezentować pochodzi z rysunku odręcznego.

rys:. autor nieznany

1 Komentarzy

  1. Bardzo ciekawy materiał. Na zdjęciu z 1968 roku odnalazłam mojego tatę, Eugeniusza Niemiera, który w tym czasie kierował Szkołą Podstawową w Bninie. Nie znałam tej fotografii.

Dodaj komentarz