Ratusz w Kórniku został zbudowany w 1910 roku na miejscu starego, barokowego ratusza z 1755, zniszczonego przez pożar.
Poniżej zamieszczam projekty ratusza w Kórniku ze stycznia 1910 roku. Projekty prezentują przekrój, rzuty kondygnacji oraz projekt instalacji wodnej i gazowej. Pełne wersje projektów do pobrania w PDF załączam pod zdjęciami.
Serdeczne podziękowania dla Pana Macieja Waszaka za udostępnienie projektów.
Poniżej prawdopodobnie jedno z pierwszych zdjęć ratusza, pochodzące z widokówki wydanej około 1920 roku.
fot.: autor nieznany
Kolejne zdjęcie wykonane zostało około 1925 roku (dokładnej daty niestety nie znam).
fot.: autor nieznany
Przy lewej krawędzi zdjęcia widoczny jest Hotel Victoria Pana Ellmanna (obecnie Centrum Stomatologii). W budynku ratusza (za drzewem) kawałek szyldu sklepu Zgoda, widocznego również na zdjęciu poniżej.
fot.: autor nieznany
`Poniżej zdjęcie z lat 30-tych XX wieku.
fot.: autor nieznany
Kolejne zdjęcie pochodzi z widokówki z czasów II wojny.
fot.: autor nieznany
Najciekawszym elementem na zdjęciu są pojazdy stojące na parkingu od strony Hotelu Victoria. Rozjaśniając zdjęcie odkryłem, że przed ratuszem stoją transportery gąsienicowe Sd Kfz 251/1.
fot.: autor nieznany
rys.: autor nieznany
Serdeczne podziękowania dla Pana Marcina Ćwikły za pomoc przy zdefiniowaniu pojazdów.
W październiku 1947 roku, prezydent Bolesław Bierut odwiedził Fundację Zakłady Kórnickie. Ulica zamkowa została z tej okazji udekorowana. Poniżej prezentuję zdjęcie z tej niecodziennej wizytacji. W tle na ratuszu widzimy, wspomniane wcześniej, wejście do schronu mieszczącego się w piwnicach ratusza. Z prawej strony zdjęcia – latarnia gazowa.
fot.: Zbigniew Wojciechowski. Zbiory Biblioteki Kórnickiej, sygn. II 755
Fotografia poniżej (z informacji, które otrzymałem) wykonana została chwilę po II wojnie. Na zdjęciu znajduje się Pan Stanisław Duszczak, pracujący przy pozłacaniu cyfr i wskazówek na tarczy zegarowej ratusza.
fot.: autor nieznany
Kolejna fotografia pochodzi z przełomu lat 40 i 50-tych. Zdjęcie wykonane zostało z dachu kościoła. Na ratuszu widoczne są strzałki prowadzące do schronu.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności